2015. március 30., hétfő

Bonsai hétvége a bonsai stúdióban


Krisztián, Péter, Sándor és Bálint a Marczika Bonsai Stúdióban. CC-n a bonsaiok és megy a bonsai fákkal való foglalatoskodás. Krisztián és Bálint átültet, Péter és Sándor Nyírfát alakít...





 Nehezen mozdult ki a fa a bonsai tálból, de végül egy bonsai átültető kés segítségével sikerült kibillenteni. A gyökérzet és a bonsai tál között alaposan körbevágtunk.



Jól fejlett, túlnőtt gyökérzet kibontás közben...


...és félig kibontva...




... a megmetszett gyökérzettel újra a tálban...


... mivel a nebari - n nem lehetett keresztül vezetni a drótot és a gyökérzónára nem lehetett stabilan rászorítani, más eszközhöz kellett folyamodni. A sűrű és tömör gyökérlabdába kalapáccsal vertünk be "csapszeget", pontosabban bambusz rudat. A bambusz rúd ellenálló (nem korhad el a következő átültetésig), nem teszi tönkre a bonsai átültetés eszközeit, ha megtalálná vágás közben pl. a gyökérmetsző olló és ráadásul segítségével rögzíteni tudjuk a bonsai földlabdáját a tálba a bonsai dróttal...



... újra rögzítve a tálban.





Péter hozott magával egy Betula pendula (nyír) yamadorit. A rajta lévő pár ággal volt szükséges a kezdés. Drótozással irányba lettek állítva a vastagodásra szánt részek...



...jelentős törzs és nebari...




Nyírekre nem túl jellemzően; szokatlanul mozgalmas törzs öreg kéreggel...



...a kezdeti elgondolást követően a kialakított fő ágakkal a nyír vélhető jövöbeli fő nézete.




Hétfő, szerda és péntek: Karmona - Carmona - Borágófa bonsai


Bonsai Stúdiónkba hozták átültetésre ezt a Carmona macrophylla - Borágófa bonsait. Tőlünk származott a bonsai eredetileg. Évekkel ezelőtt, a létező legkisebb formában vitte el tőlünk vásárlónk. A növény nőtt annyit, hogy tavaly már a képen látható bonsai tálba kellett felültetni. Most még nagyobba került. A tulajdonos elmondása szerint óriási hajtásokat hoz a növény és viszonylag gyakran. Az öntözését úgy oldja meg, hogy pontos menetrend szerint Hétfőn, szerdán és pénteken locsolja a növényt, neki egyszerűen ez vált be és szemmel láthatóan működik a dolog.


2015. március 12., csütörtök

Hello Tillandsia!


Trendi lett Tillandsiát tartani? Trendi lett színes és különleges növényekkel dekorálni lakásunkat? Trendi a kokedama a kusamono és az epifita? Erre lehet keresni a választ és lehet finomabbra és finomabbra artikulálni a kérdést de egy biztos, sosem volt titkolni való ha valaki szép növényekkel veszi körbe magát. Hogy trendi e a dolog, az nem a mi asztalunk....
Maradunk a kaptafánál! Nekünk a szép növény trendi volt, trendi maradt és az is lesz mindig, mert az általunk kedvelt növények évek múlva is szépek és évek múlva még szebb telepeket, még szebbé fejlődött töveket jelentenek.


Tillandsiát a lakásban tartani szinte feltétel nélkül lehet. Ha van fény, van egy kis felület ahová letegyük a növényt vagy felfüggesszük, akkor minden adott. Ezek a növények kevés vízzel érik be. Mivel lassan nőnek és sarjképzéssel szaporodnak méretük majdnem állandónak tekinthető. Térbeli kiterjedésük növekszik csak idővel de az egyes sarjak nagysága nem.

A tillandsiák mindennapos kuriózummá válnak otthonunkban. Virágzásuk folyamata viszonylag hosszú, de a konkrét virágzás viszonylag rövid ideig tart. Ez azt jelenti, hogy a virágzat többnyire kalász növesztéssel veszi kezdetét. A kalász növekedés közben sok esetben feltűnő élénk színt vesz fel és a színes kalászból nyílnak azután az apró virágok. Az apró virágok elnyílása után a színes kalász még hosszú ideig megmarad, még hosszú ideig díszíti a növényi kompozíciót.

Számos tillandsia nem csak a virágzat színeivel hat dekoratív növényi egzotikumként. Legtöbbjük az un. antociánosodási folyamattal - kellő mennyiségű fény esetén - pirosoas, bordós vagy rózsaszínes árnyalatokba vált. Erre a legáltalánosabb példa a Tillandsia ionantha, mely talán a leglátványosabban színeződik el és ezt a színt talán a leghosszabb ideig meg is tartja.

Természetesen nem csak egyszerűen beltéri növényként, szobanövényként tarthatunk tillandsiát. A terráriumok keresett dekorációs eleme, unikálissá avanzsált terráriumi növény is lett a tillandsia. A növényevő hüllők nem tesznek benne kárt, de ha meg is kóstolnák nyugodtak lehetünk a tillandsiák nem mérgezőek számukra.

Tillandsia a kertbe? Mehet. Sőt. A tillandsiák a szabadban nagyon jól érzik magukat.  Ha kint tartjuk őket (ami tavasz végétől az ősz közepe tájáig ajánlott) érdemes félárnyékos, vagy némileg árnyékolt helyet választani. Ilyenkor picit gyakrabban kell öntözni őket, amit jelentős fejlődéssel hálálnak meg.






Nem csak enteriőr dizájn lehet!


A tillandsia - különösen virágzó állapotban - a virágot ajándékba adók egyik kedvelt növénye. Számos esetben keresik azzal a céllal, hogy egy szál vágott virág helyett adják. Az ajándékozottak persze többnyire hölgyek és az ajándékozók vissza - vissza térése arra utal, hogy az ajándékozott hölgyek kedvüket lelték a különleges virágban. Hogy miért egyre népszerűbb tillandsiát adni vágott virág helyett, arra csak sejthetjük a választ. Talán azért, mert a tillandsiák nem cserépben vannak ezért nem cserepes növényt adunk ajándékba - amit elméletileg nem is illene, mert cserepes virágot ajándékozni... Annak ellenére, hogy nem cserepes növényt adunk ajándékba ha tillandsiáról van szó, mégis élő növényt adunk, ami figyelemre méltó szimbolikus értelmet is nyerhet.

2015. március 1., vasárnap

NAKAMAWASHI & BUNJIN - Bonsai hétvége a Marczika Bonsai Stúdióban


Ahogy közeledik a tavasz, közelednek a bonsai kiállítások, a bonsai rendezvények, alakítások és workshop - ok, stb... Mindjárt itt van egy rendezvény, ami a Marczika Bonsai Stúdióban lesz. További infók:


és